رزین اورتو فتالیک پلی استر غیر اشباع

AP5001  رزین اورتو فتالیک از خانواده رزین های پلی استر غیر اشباع می باشد. رزین های پلی استر غیر اشباع  یا رزین های UP در میان پلیمر های معمولی بیشترین نقش را در بهم پیوستن الیاف شیشه و بوجود آوردن اشکال متفاوت دارند.

این ترکیبات تحت نام رزین پلی استر غیر اشباع با ویسکوزیته بالا که قادرند با مونومرهایی با ویسکوزیته پایین، ترکیبات جامد اشباع تولید کنند نیز نامیده می شوند.

# مشخصه میزان واحد
۱ رنگ ۲> گاردنر
۲ مشخصات ظاهری مایع شفاف
۳ ویسکوزیته ۳۰۰-۶۰۰ cpi
۴ عدداسیدی ˃۲۰ mg KOH/g
۵ درصد ترکیبات جامد ۲±۶۳ %
۶ طول عمر نگهداری ۶ ماه
۷ دانسیته ۱/۰۶ ± ۰/۴ g/cm۳
۸ درصد استایرن ۳۵-۴۰ %
۱ رزین اورتو فتالیکAP5001 (۱۰۰گرم)
۲ شتاب دهنده کبالت اوکتات ۱% (۱گرم)
۳ آغازگر MEKP 50% (۱گرم)
۴ ژل تایم ۱۵-۲۰ دقیقه

ابتدا میزان مشخصی از رزین را توزین کرده و به میزان ۱Phr  کبالت به آن بیافزایید. کبالت را با رزین کاملا مخلوط کنید به گونه ای که مخلوط یک رنگ و یک دست شود. بلافاصله پس از مخلوط کردن کبالت با رزین و اطمینان از حل شدن کبالت در رزین، ۱Phr آغازگر به آن بیافزایید.

نکته: دما بایستی ۲۵ درجه سانتی گراد باشد در غیر اینصورت مدت زمان ژل شدگی تغییر می کند.

هشدار: در صورتیکه آغازگر با کبالت به طور مستقیم تماس داشته باشد مشتعل می گردد. از اختلاط کبالت و آغازگر خودداری کنید.

# مشخصه میزان استاندارد روش آزمون
۱ استحکام کششی حداقل ۷۵-۸۰ مگا پاسکال ASTM D638
۲ ازدیاد طول ۳.۵-۵ درصد ASTM D638
۳ مدول کششی ۳ گیگا پاسکال ASTM D638
۴ استحکام خمشی ۱۱۲ مگا پاسکال ASTM D790
۵ مدول خمشی ۳.۶ گیگا پاسکال ASTM D790
۶ دمای نرم شدگی ۷۵ درجه سانتی گراد ASTM D648
۷ سختی بارکول ۴۰ ASTM D2583

کاربردها

– این رزین در فرآیندهای مختلفی از قبیل لایه گذاری دستی با الیاف شیشه، پاشش رزین، ریخته گری، پالتروژن، SMC وBMC  قابل استفاده است.

– رزین اورتو فتالیک پلی استر غیر اشباع AP5001 در صنایع مختلف از جمله اتومبیل سازی، ساختمان سازی، کشتی سازی (ساخت بدنه کشتی)، حمل و نقل، صنایع الکتریکی و ساخت کالاهای تزئینی کاربرد دارد.

شرایط انبارش و نگهداری

رزین اورتو فتالیک پلی استر AP5001، باید در شرایط دمایی ثابت و در دمای کمتر از ۲۰درجه سانتی گراد نگهداری شود. اکیدا توصیه می شود این رزین را در فضای سرپوشیده و تاریک نگهداری کنید تا در معرض مستقیم نور خورشید قرار نگیرد. در صورتیکه در شرایط مذکور نگهداری نشود، فرایند ژل شدن رزین تسریع می گردد و  همچنین باعث افزایش ویسکوزیته رزین و در نهایت، کاهش طول عمر نگهداری رزین می گردد. هنگام انبارش و نگهداری، از بسته بودن درب ظرف رزین اطمینان حاصل نمایید.